14 ne tako očiglednih stvari koje možete čuvati u aplikaciji za kreiranje digitalnih beležaka

14 ne tako očiglednih stvari koje možete čuvati u aplikaciji za kreiranje digitalnih beležaka

14 ne tako očiglednih stvari koje možete čuvati u aplikaciji za kreiranje digitalnih beležaka

Aplikacije za kreiranje i čuvanje digitalnih beležaka mogu biti korisne za različite stvari. Naravno, osnovna upotreba je da kreirate i sačuvate digitalne beleške. 

Ono što je uobičajena jeste da kreirate sledeće vrste digitalnih beležaka:

  • Beleške sa poslovnih sastanaka

  • Kreiranje bilo kakvog sadržaja (blog, objava za društvene mreže i slično)

  • Skeniranje i čuvanje različitih dokumenata

  • Zapisivanje različitih stvari koje ne želimo da zaboravimo

  • .... i ostale slične svakodnevne stvari

Međutim, pored ovih uobičajenih situacija, ovakve aplikacije mogu biti korisne i za razne druge stvari.

U nastavku je pregled 14 ne tako očiglednih stvari koje možete čuvati u aplikaciji za digitalno čuvanje beležaka.

#1. Broj sobe u kojoj ste odseli i vreme od kada do kada su obroci

Stigli ste u hotel, ostajete nekoliko dana i dobijate karticu za otključavanje i saopštavaju vam od kada do kada su obroci. To je sve OK, osim što 15 minuta kasnije ne možete da se setite niti broja soba u kojoj ste odseli niti termina za obroke. Zbog toga može biti korisno da sve ove informacije odmah upišete u aplikaciju za čuvanje beležaka. Na hotelskim karticama uglavnom ne piše broj sobe, i posebno prvih dana boravka ova informacija može biti važna. 

#2. Neobične veličine

Povremeno se možete naći u situaciji da su vam brzo potrebne informacije koje verovatno ne znate kao što je veličina prstena ili visina vašeg deteta. Zbog toga je dobro kreirati belešku sa svim ovim neobičnim dimenzijama i ažurirati je povremeno. Ovde se mogu upisivati i različiti rasteri veličina u smislu US brojevi obuće (neki nose broj 15US🙂) ili kod određenog proizvođača određena veličina. Recimo da neko nosi Adidas 48 a Nike 47 i slično. 

#3. Gde se u kući nalaze pojedine stvari koje nam nekada mogu trebati

Verovatno vam se dogodilo da ste raspremali stvari po kući i u nekom trenutku da ste odlučili da na primer HDMI kabl uklonite iz fioke gde je stajao neko vreme i stavite ga na neko drugo mesto. To je sve OK do trenutka dok vam taj isti HDMI kabl ne zatreba u 10 uveče kada ne rade više radnje a vi ne možete da se setite gde ste ga ostavili. Ukoliko želite da izbegnete ovakve situacije, predlažem da kreirate digitalnu belešku u kojoj ćete upisivati gde stavljate ovakve stvari kako ne biste zaboravili. 

#4. Slike trenutno omiljenih grickalica ili druge hrane

Nalazite se u prodavnici i deca vam javljaju da žele da im se kupi baš određeni čips ili neka druga grickalica. Zgodno je da slike trenutno omiljenih grickalica imate u aplikaciji za digitalno čuvanje beležaka kako biste u svakom trenutku znali koju treba da kupite. Isto važi i kada želite da neko drugi kupi za vas. Samo uđete u aplikaciju za čuvanje beležaka, pronađete slike i pošaljete. Otkrili ste novo omiljeno testo za picu ili neki drugi začin? Postoji vakumirano pakovanje neke uobičajene hrane koje vam se čini da je najbolje do sada? Slikajte ga i sačuvajte u aplikaciji za čuvanje beležaka kako biste sledeći put znali šta treba da kupite.

#5. Dimenzije stvari koje mogu biti važne

Povremeno ćete se naći u situaciji da vam je važno da znate koliko je širok ili dugačak trpezariski sto, ili koliko ima mesta između troseda i vrata. Sve ove dimenzije možete zapisati u aplikaciji za čuvanje beležaka tako da vam budu pri ruci kada se nalazite u prodavnici. Na primer, odlučite se da kupujete zavese a sačuvali ste širine svih prozora koje imate u kući kao i idealnu dužine zavese. U ovakvoj situaciji ćete brzo moći da znate koliko je ulaganje u nove zavese.

#6. Lojaliti kartice

Verovatno imate barem jednu lojaliti karticu koju nosite sa sobom i koju pokazujete prilikom kupovine. Ove kartice uglavnom služe da bi se očitao neki bar kod koji se nalazi na njima. Umesto da nosite karticu sa sobom, preporučujem da napravite sliku te kartice i sačuvate je u vašoj aplikaciji za kreiranje digitalnih beležaka. Naravno, belešku sa ovom karticom treba da pinujete, što danas omogućava najveći broj kartica, tako da možete brzo da je pronađete svaki put kada ste na kasi. Kada ovo uradite, fizičku karticu sačuvajte na nekom mestu kod kuće i eventualno je ponesite sa sobom samo u situacijama kada treba da je zamenite. 

#7. Kopija pasoša, lične karte svih članova porodice

Skenirane verzije ličnih dokumenata je dobro da imamo uvek pri ruci jer nam povremeno mogu zatrebati. Na primer, možda trenutno traje akcija za povoljnu nabavku avionskih karata i vi želite da ih kupite ali su vam potrebni podaci sa svih pasoša članova porodice. Pored toga, postojanje skeniranih verzija vam omogućava da brzo vidite kada određeni dokument ističe.

#8. Podaci od firme

Povremeno se možete naći u situaciji da nekome treba da pošaljete podatke od firme kao što su PIB, PDV broj, matični broj i slično. Kako su ovo podaci koje verovatno ne znate napamet, i ne trebaju baš stalno, velika je šansa da ih ne znate napamet. Kako biste izbegli situaciju da neko treba da vam ih pošalje ili što je još gore da pretražujete email-ove kako biste pronašli email gde vam je neko to poslao kada ste poslednji put tražili, sve što treba da uradite jeste da sve ove podatke upišete u jednoj belešci i vremenom samo dodajete stvari ukoliko je potrebno. Možda ste u međuvremenu promenili adresu na koju treba da stiže pošta i slično, to sve možete dodati odnosno promeniti u belešci. 

#9. Kopije skenirane garantnih listova od tehnike koju kupimo

Koliko puta vam se dogodilo da se neki tehnički uređaj pokvari koji imate kod kuće i da se prvo upitate da li je uređaj u garanciji? Kako biste dobili brzi odgovor na ovo pitanje sve što treba da uradite jeste da svaki put kada kupite novi uređaj, skenirate garantni list i sačuvate belešku. Belešku nazovite kao i što se zove uređaj kako biste mogli brzo da je pronađete kada vam bude bila potrebna. Kao dodatna stvar, možete u samoj belešci zapisati gde ste odložili sam dokument, odnosno gde ste ga smestili. Najbolje je ukoliko imate neko posvećeno mesto u kome na čuvate garancije. 

#10. Liste za pakovanje za različite situacije

Tokom godina verovatno se ponavljaju načini na koje putujete. Na primer službeni put na dan ili dva ili odlazak na letovanje na 7 dana. U ovakvim situacijama može biti korisno da se prisetite šta ste spakovali poslednji put kada ste išli na sličan put. Zbog toga je dobro da sve ove liste pakovanja imate u aplikaciji za čuvanje beležaka kako bi vam bile lako dostupne svaki put. Možete ih povremeno ažurirati novim stvarima ili ukloniti nešto sa liste ukoliko zaključite da nije neophodno. 

#11. Sve stvari vezano za održavanje auta

U aplikaciji za beleške možete da imate čitavi tehničku knjižicu održavanje vašeg vozila. Samo treba da skenirate sve račune koje dobijete vezano za bilo šta što radite na autu. Ovo je izuzetno korisno jer možete brzo videti kada ste radili mali ili veliki servis te uvideti kada treba da sledeći puta da ga uradite. Kupili ste na pumpi jelkicu za osvežavanje koja vam se izuzetno dopala? slikajte je i sačuvajte je u aplikaciji za digitalno čuvanje beležaka tako da možete kupiti baš tu jelkicu sledeći put. Ukoliko pratite moj blog, verovatno znate da ne znam skoro ništa o kolima, osim da ih vozim i da volim Audi. Neki članovi moje porodice bi rekli da je to zbog toga što Audi vozi Robert Dauni Džunior u Iron Man-u, ali ja im kažem da to nije tako 😉.

#12. Brojevi bankovnih računa

Ukoliko koristite E-banking apliakciji verovatno tamo pišu brojevi računa. Međutim ukoliko to nije slučaj može biti korisno da u aplikaciji za beleške sačuvate brojeve vaših računa. Ono što je isto dobro da vam bude pri ruci jesu podaci o računu primanje novca iz inostranstva koje banka može da vam pošalje u PDF formatu i onda sve što treba da uradite jeste da ovaj PDF sačuvate u aplikaciji za čuvanje beležaka i sledeći put kada očekujete neko uplatu iz inostranstva PDF možete poslati nekome ili prepisati podatke ukoliko treba negde da ih upišete. 

#13. Slike različitih stvari koje kupujete na nekoliko meseci

Slikajte izgled patrona za vaš žilet, ili izgled sijalica za luster ili lampu koju imate u kući. Na ovakav način nećete pogrešiti prilikom kupovine. Većina muškaraca nije sigurna koji brijač koristi i koje patrone treba da kupi kada se nalazi u prodavnici (možete pitati moju suprugu....). Međutim, sve je jednostavno kada imamo slike u aplikaciji za čuvanje beležaka. Ovo važi i za mnoge druge stvari. Na primer ukoliko koristite penkalo, sačuvajte izgled punila koji vam je potreban. 

#14. Izmene recepata koje ne želite da zaboravite

Ukoliko spremate bilo kakvu hranu ili piće i napravite neku izmenu u receptu, u smislu da nešto dadate ili oduzmete i to vam se izuzetno svidi, zapišite to u aplikaciji za čuvanje beležaka kako biste se setili sledeći put ili kako biste nekome drugome dali predlog. Ovo mogu biti jednostavne stvari kao što je dodavanje cimeta u kafu, ali i korak po korak uputstva na koji način pripremate neko jelo. Na primer, pripremate pastu sa mlevenim mesom, baš za količinu mesa koju vi stavljate da upišete koliko ide kašika određenog sosa i drugih načina da bi sve bilo onako kako vi želite.