Tehnologija
Tehnologija
Statistike kažu da prosečno tokom dana pogledamo u telefon više od 150 puta.
Imajući ovo u vidu, nadam se da svi možemo da razumemo koliko ono što se nalazi na našem telefonu, a posebno na osnovnom ekranu našeg telefona utiče na naše ponašanje tokom dana.
Izbor je na nama.
Možemo da organizujemo osnovni ekran tako da je prepun distrakcija i ometanja, ili možemo da izaberemo da bude izvor fokusa na stvari koje su važne za nas.
Mislim da je druga opcija mnogo bolji izbor.
Naslovni ekran telefona treba da nam u svakom trenutku da odgovore na sledeća pitanja:
Samim tim, možemo zaključiti da se na ovom ekranu trebaju naći widgeti i aplikacije koje će nam odgovoriti na prethodno postavljena pitanja:
Važno je napomenuti da ne postoji jedan "savršen" raspored naslovnog ekrana koji odgovara svima:
Ključno je da naslovni ekran reflektuje naše jedinstvene prioritete i radne navike. Postavljanje aplikacija i widgeta koji su u skladu sa našim specifičnim potrebama i ciljevima je važnije od kopiranja tuđeg rasporeda.
Predlažem sledeće korake kako bi svako od nas prilagodio naslovni ekran sopstevnim potrebama:
Posebno bih istakao važnost uklanjanja društvenih mreža sa naslovnog ekrana. Aplikacije poput Instagram-a, TikTok-a ili X-a su dizajnirane da privuku i zadrže našu pažnju. Kada su samo jedan dodir udaljene, teško je odoleti. Prebacivanjem ovih aplikacija na drugi ili treći ekran, stvaramo dodatnu frikciju koji može biti dovoljna da se zaustavimo i zapitamo da li zaista želimo da potrošimo vreme na neku od ovih aplikacija.
Na primer, YT Studio, aplikacija koja mi daje sve informacije o tome kako radi moj YouTune kanal Excel radionica se nalazi na poslednjem ekranu mog telefona, jer bi u protivnom verovatno više puta tokom dana aktivirao ovu aplikaciju.
==
Naslovni ekran mog iPhone-a se sastoji od 4 widgeta koja su raspoređenja u 3 nivoa. Ispod ovih widgeta se nalaze 4 aplikacije u donjem redu osnovnog ekrana.
Ekran koji vidite na slici ispod odgovara rasporedu za nedelju, koja nije radni dan, tako da ne postoje zadaci koji su vezano za moj svakodnevni posao. Tokom radnog dana 3 velika zadatka su uvek vezana za posao. Pored toga, widgeti za ostvarenje ciljeva koje vidite na slici ne odgovaraju widgetima koji se zaista nalaze na mom telefonu i koji pokazuju napredak kada je u pitanju ostvarivanje kompanijskog cilja koje iz razumljivih razloga nisam predstavio na slici ispod.
Na samom vrhu ekrana se nalazi Apple kalendar Widget. Ovaj widget mi se dopada jer prikazuje sve aktivnosti koju su planirane za tekući dan, a ukoliko ima mesta prikazuje aktivnosti koje su unešene u kalendar za naredni ili neke od narednih dana. Pored toga, sviđa mi se što se na različite načine prikazuju celodnevni događaji i događaji koji imaju tačno određeno vreme tokom dana.
Ispod widgets za Apple kalendar se nalazi widget moje To Do aplikacije Things 3. Kod većine ovih aplikacija, pa i kod Things 3 može se izabrati lista koja se prikazuje na widget-u. U mom slučaju to je Today lista. Ovu listu koristim na specijalan način u smislu da ovde upišem samo 3 najvažnije stvari koje treba da uradim tokom dana i tek kada njih uradim dodam ostale zadatke.
Na dnu se nalaze 2 widget-a jedna pored drugog koja mi pomažu da pratim ostvarenje jednog od ciljeva za ovu godinu. Levi widget predstavlja procenat ostvarenja cilja za Q1 a desni widget mi daje prikaz koliko je ostalo do kraja kvartala, tako da mogu u svakom trenutku da vidimo kako stojimo. Radi ilustracije, postavio sam kako izgledaju ovi widgeti kada bi pomoću njih pratio ostvarenje ciljeva kada je u pitanju objavljivanje video na mom YT kanalu Excel radionica.
Na dnu ekrana se ablaze 4 aplikacije:
==
Reorganizacija naslovnog ekrana je jedan od primera gde relativno mali napor može doneti velike koristi. Za samo 10-15 minuta možemo transformisati svoj najčešće korišćeni uređaj iz izvora distrakcije u alat koji nas kontinuirano usmerava ka našim prioritetima i ciljevima.