Poslednjih nekoliko godina moju pažnju zaokuplja ideja o postavljanju tzv. nemogućih ciljeva. Šta su nemogući ciljevi? Ovo su ciljevi koji su toliko veliki da u trenutku postavljanja nemamo nikakvu ideju na koji način možemo da ih ostvarimo, a što je možda još i važnije, u trenutku postavljanja sigurno nismo osoba koja je sposobna da ih ostvari.
I ovo je sve OK. Odnosno, obe prethodno navedene stvari uopšte ne znače da cilj nije moguće ostvariti, već samo znače da je potrebno da pronađemo način za ostvarenje cilja i da se promenimo kao osoba.
Međutim, to nije tema ovoga bloga. Ovde želim da pričam o tome na koji način, pre nego što se odvažimo da pokušamo da realizujemo nemogući cilj, možemo sa priličnom tačnošću da utvrdimo da li je nemogući cilj zaista nemoguć.
Kada je u pitanju ostvarenje bilo kojeg cilja, a posebno nemogućeg cilja veoma je teško razmišljati sa pozicije u kojoj se trenutno nalazima i osmišljavati koje korake treba da realizujemo da bismo ostvarili cilj. Mnogo bolji način jeste da krenemo od samog cilja i da radimo unazad. Odnosno da pretpostavimo da smo ostvarili cilj i da vidimo koji su koraci od ostvarenog cilja ka tome gde se nalazimo u trenutku postavljanja cilja.
Kako ovo možemo uradimo? Tako što ćemo iskazati cilj i onda postaviti sebi pitanje: Koji je korak neposredno pre ostvarenja cilja? Nakon toga opet postavimo pitanje: Koji je korak pre ovog koraka? I sve tako redom dok ne dođemo do situacije u kojoj se nalazimo u trenutku postavljanja cilja.
U nastavku su koraci koje možemo da primenimo kako bismo uradili ovakvu analizu:
#1. Postavimo nemogući cilj koji želimo da ostvarimo
Prvi korak je svakako postavljanje cilja koji želimo da ostvarimo. Ovde možemo koristiti SMART metodologiju za postavljanje cilja, ali u suštini i ne moramo. Važno je da nam je jasno šta želimo da postignemo i da to možemo da artikulišemo kroz jednu rečenicu.
Ostaje da kratko objasnimo kako da postavimo baš nemogući cilj. Za sada nisam pronašao lakši način da ovo objasnim od sledećeg:
- Postavimo cilj koji želimo da ostvarimo
- Uvećamo to što želimo za ostvarimo 10X
Primer 1:
- Postavimo cilj koji želimo da ostvarimo = Želim u narednih godinu dana da uštedim 1000 EUR-a
- Uvećamo to što želimo da ostvarimo 10X = Želim u narednih godinu dana da uštedim 10.000 EUR-a
Primer 2:
- Postavimo cilj koji želimo da ostvarimo = Želim u naredne dve godine smršam 20 kg
- Uvećamo to što želimo da ostvarimo 10X = Želim u naredne dve godine da imam telo kao The Rock (glumac Dwayne Jahnoson)
Nadam se da je jasna ideja.🙂
#2. Odredimo koji korak prethodi ostvarenju cilja
Kada smo postavili nemogući cilj sledeće što treba da uradimo jeste da se upitamo koji je korak koji neposredno prethodi ostvarenju cilja i onda napišemo taj korak ispod cilja koji smo postavili.
Ono što može vizelno da pomogne u ovom procesu jeste da kada navedemo cilj koji želimo da ostvarimo, prvo nacrtamo strelicu ka gore koja pokazuje ka cilju, a onda ispod te strelice da navedemo korak koji neposredno prethodi ostvarenju cilja.
#3. Napišemo koje stvari treba da redovno radimo da bismo prešli sa poslednjeg koraka do ostvarenog cilja
Kada smo definisali koji je neposredni korak koji prethodi ostvarenju cilja, možemo da ispišemo koje stvari treba da radimo konstantno da bismo prešli sa tok koraka na ostvaren cilj.
#4. Odredimo unazad korake koji treba da prethode koraku koji smo prethodno naveli
Na isti način kao što smo prethod uradili treba da unazad navedemo korake koje treba da realizujemo da bismo ostvarili cilj.
Ovde je važno da razumemo da ovo treba da budu veliki koraci i da ne treba da ih bude više od 5 ili 6. Dakle, ne treba da navedemo 30 koraka, niti ih možemo znati. Međutim, kada radimo unazad na relativno jednostavan način možemo prepoznati ove krupne korake i navesti ih.
#5. Navedemo koje stvari treba redovno da radimo da bismo prešli sve korake koje smo naveli
Slično kao u stavki #3. sada ispišemo šta treba redovno da radimo da bismo prešli sa jednog koraka na drugi.
#6. Uočimo gde su mesta gde ne zavisi sve od naših akcija
Sada sledi najvažniji deo u analizi. Važno je da pogledamo šta sve treba da radimo od koraka do koraka i da uočimo mesta gde nije sve pod našom kontrolom, odnosno gde je potrebno da se slože i neke spoljašnje stvari da bismo uspeli. Ovo su potencijalna mesta koja mogu odrediti da li je cilj moguć ili nije moguć.
#7. Izaberemo da li ćemo pokušati da ostvarimo cilj ili ne
Kada uočima ova problematična mesta, moguće su 2 opcije:
- Problematično mesto je u ranoj fazi ostvarenja cilja. U ovom slučaju možemo da se ipak odlučimo da pokušamo da ostvarimo cilj, ali postajemo svesni da u ranoj fazi ostvarenja cilja može da se dogodi da ne uspemo, ali da prihvatamo taj rizik.
- problematično mesto je u kasnijoj fazi ostvarenja cilja. U ovom slučaju verovatno treba da odustanemo do cilja i da izaberemo neki drugi cilj.