Tehnologija
Tehnologija
Photo by Ricardo Arce on Unsplash
Da li postavljate ciljeve?
Postavljanje ciljeva je odličan način da ostvarite stvari koje želite, međutim veliki broj ljudi ih ne postavlja jer ih niko nije naučio kako se to radi.
Jedna od stvari koja će značajno olakšati ispunjenje ciljeva jeste da ih podelite na manje delove i realizujete sprovodeći aktivnosti na nedeljnom nivou.
Nedeljni ciljevi su stvari koje treba da realizujete tokom nedelje kako biste ostvarili napredak u ostvarivanja ciljeva koje ste odredili i projekata koje treba da završite.
Možete ih posmatrati kao neku vrstu staze koju određujete, po kojoj ćete se kretati najveći deo vremena tokom nedelje.
Kada imate neki cilj za čiju realizaciju je potrebno više vremena, recimo dva meseca, jedna od vrlo efikasnih stvari koju možete da uradite jeste da taj cilj podelite u više manjih ciljeva.
Na primer, ukoliko imate za cilj da u naredna 2 meseca vežbate 30 puta, to znači da tokom jedne nedelje trebate da odete 4 puta u teretanu. Na ovaj način ste kreirali nedeljni cilj koji glasi "Ići u teretanu 4X tokom nedelje."
Redovnim ispunjavanjem nedeljnog cilja, ispunićete vaš veliki cilj, a to je da idete za dva meseca 30 puta u teretanu.
Prednost ovakvog pristupa je u tome što ciljevi mogu izgledati neizvodljivo ili suviše veliko, što često dovodi do toga da ne započnete sa njihovom realizacijom. Međutim, ukoliko ih podelite u više manjih ciljeva i svedete na manje stvari koje treba da realizujete od nedelje do nedelje, sve će izgledati mnogo bolje.
Postoji nekoliko stvari koje možete uraditi da biste značajno povećali verovatnoću ispunjavanja nedeljnih ciljeva koje postavite:
Ciljevi su nešto što treba da realizujete uprkos velikom broju svakodnevnih zadataka koje treba da uradite i zbog toga treba da budete realni, te da postavite razumno mali broj nedeljnih ciljeva. Moj predlog je da to ne bude više od 3.
Važno je da prilikom postavljanja ciljeva obratite pažnju na to da budu saglasni, odnosno da se ne isključuju među sobom. Dakle, ciljeve treba da postavite tako da ispunjavanje jednog cilja ne utiče na nemogućnost ispunjvanja drugog cilja.
Primer ciljeva koji mogu isključivati jedni druge su:
Primer saglasnih ciljeva:
Različita istraživanja pokazuju da značajno povećavate verovatnoća ostvarivanja ciljeva ukoliko ih zapišete. Zbog toga treba da odvojite vreme, idealno u petak tokom dana, razmislite i zapišete ciljeve za sledeću nedelju.
Prilikom planiranja dana, što možete raditi prethodno veče ili ujutru, na vrhu papira možete prvo ispisati ciljeve za tu nedelju. Kada ih ispišete, osim što ćete se podsetiti koji su, to će vam olakšati da izaberete šta ćete raditi taj dana.
==
Postavljanje i realizovanje nedeljnih ciljeva je odličan način da ostvarite sve što želite.