[2/7 Učinite 2021. najboljom godinom do sada] 2 prepreke koje nam stoje na putu ostvarivanja ciljeva

[2/7 Učinite 2021. najboljom godinom do sada] 2 prepreke koje nam stoje na putu ostvarivanja ciljeva

[2/7 Učinite 2021. najboljom godinom do sada] 2 prepreke koje nam stoje na putu ostvarivanja ciljeva

Juče smo započeli sedmodnevnu seriju na blogu u kojoj ćemo se baviti postavljanjem i ostvarivanjem ciljeva.

Narednih 7 dana obrađivaćemo po jednu stvar koja će vam pomoći da pravilno postavite i ostavrite ciljeve u 2021. Nadam se da će vam biti korisno.

Ukoliko niste pročitali prethodnu objavu, preporučujem vam da prvo nju pročitate.

Svuda na Internetu možete pronaći kako postoji SMART okvir za postavljanje ciljeva, što je akronim od sledećih reči:

S - Specific (Jasni)

M - Measurable (Merljivi)

A - Actionable (Izvodljiv)

R - Relevant (Važni)

T - Time bound (Vremenski ograničeni)

I onda kažu da ukoliko postavite ciljeve na ovakav način imate znatno veću verovatnoću da ih ostvarite. Međutim, ono što vam ne kažu jeste da postoje 2 velike prepreke za ostvarenje naših ciljeva, koje proizilaze iz jedne ne tako očigledne činjenice za većinu ljudi. A to je da treba da se promenimo ukoliko želimo da ostvarimo neki cilj koji nismo ostvarili do sada.

Šta nam stoji na putu promene? Pročitajte u nastavku:

#1. Način na koji funkcioniše ljudski mozak

Ljudski mozak se u stvari sastoji iz 3 dela, koji izgledaju kao koncetrični krugovi ukoliko bismo ga posmatarali odozgo:

  • U centru se nalazi najstariji deo mozga (reptilni mozak)
  • Oko limbičkog mozga se nalazi noviji deo mozga koji se zove limbički mozak
  • Oko limbičkog mozga se nalazi najnoviji deo mozga koji se zove Neokortekst

Ukoliko želite, više o ovome možete pročitati u jednoj od najpoznatijih knjiga o liderstvu dana "Počnite sa zašto" koju je napisao Simon Sinek.

Stvar je u tome da ovi delovi mozga ne funkcionišu najbolje zajedno i onda se javljaju problemi:

  • Reptilni mozak je odgovoran za stvari kao što su kontrola, ljubav, potreba da dobijemo odobrenje od drugih ljudi, moć i druge stvari.
  • Limbički mozak je odgovoran za stvari kao što su osećanja, poverenje, lojalnost i donošenje odluka
  • Neokorteks je najnoviji deo mozga koji je odgovoran za govor, maštu i misli

Možda možete pomislit da je najmoćniji deo mozga ovaj koji je najkasnije razvijen, međutim to nije tako i mnogo su moćniji ovi stariji delovi mozga.

Kada postavimo novi cilj on se odnosi na nešto što nismo radili do sada i odmah će se javiti najstariji deo mozga (reptilni mozak) i reći "Ne, Ne, to nije sigurno, ne bismo to trebali da radimo." i osetićemo otpor.

Naš zadatak je onda da naše ciljeve povežemo sa srednjim delom mozga (limbičkim sistemom) koji nam pomaže da donosimo odluke, te da realizujemo korake koji se neće dopasti našem najstarijem delu mozga.

#2. Naše postojeće navike

Bez obzira što se nama može učiniti da imamo potpuno kontrolu nad onim šta radimo tokom dana, činjenica je da više od 50% stvari radimo potpuno automatizovano i na isti način. Na primer, kako uzkmamo ključ da otključamo auto, kako pritiskamo kvaku na vratima, kako ležemo da spavamo i slično.

Problem je što se vremenom naprave određeni putevi u našem organizmu koje ponavljamo dovoljan broj puta tako da oni postanu naša navika i radimo ih potpuno automatizovano. Na primer, način na koji držimo kičmu dok sedimo ili stojimo, sa čime ja imam problem godinama.

Kao posledica ovoga imamo za situacija da jedan dan odlučimo da ćemo da radimo nešto, na primer da krenemo u teretanu a onda kroz nedelju dana shvatimo da smo išli samo dva puta od pet puta koliko smo inače želeli da idemo.

Problem je u tome što ako odlučimo da idemo u teretanu, prvo treba da uočimo sve navike koje imamo trenutno a koje nas sprečavaju da idemo u teretanu, te da napravimo plan kako da ih više ne radimo. Pored toga, treba da osmislimo plan na koji način ćemo uvesti nove navike koje će nam pomoći da krenemo u teretanu.

O ovome razmišlja mali broj ljudi kada postavlja ciljeve.

==

Da bismo ostvarili ciljeve koje postavimo potrebno je da budu povezani sa našim srednjim delom mozga koje upravlja našim ponašanjem i da uvedemo nove navike kao podrška sistemima koje treba da uvedemo da bismo realizovali cilj.

===

Svako od nas ima izbor. Možemo tokom 2021. da ponovimo 2020. ili možemo da napravimo mnogo bolje stvari i budemo mnogo bolji.

Ukoliko želite da izbegnete greške koje sam prethodno naveo kao i da saznate kako da učinite 2021. najboljom godinom do sada, nastavite da pratite objave narednih 7 dana na ovom blogu.

Ukoliko znate nekoga kome bi ovaj serijal bio koristan prosledite mu ovaj link na kome se može prijaviti na naš blog i ispratiti čitavu seriju o ciljevima od početka do kraja.

Objave povezane sa temom ovog bloga:

 

 
Izdvojene obuke