Tehnologija
Tehnologija
Pametni telefoni su vremenom postali uređaji koji nam mogu pomoći da bolje upravljamo svojim poslovnim i privatnim životom. Koristimo ih za veliki broj stvari svaki dan, od jutra kada se probudimo, do uveče kada ponovo podešavamo alarm za ujutru.
Za prethodne 4 godine isprobao sam veliki broj aplikacija, ali se u poslednje vreme trudim da ih imam što manje na telefonu.
U nastavku pogledajte koje se aplikacije trenutno nalaze na osnovnom ekranu i zbog čega ih koristim:
O tome zbog čega baš ne volim previše SMS poruke sam već pisao na ovom blogu. Međutim, u koristim ih sve više, jer sam shvatio da nekada mogu biti efektniji način komunikacije od poziva telefonom, a pored toga postoje i poslovne situacije gde mogu biti korisne.
Ranije sam mnogo češće na dnevnom nivou koristio aplikaciju za fotografije jer sam slikao različite beleške, papire i slične stvari koje ne želim da zaboravim. Sada za ovakvu vrstu beležaka koristim Google Keep. Međutim, folder sa fotografijama je i dalje koristan jer osim slika porodice i prijatelja koje napravim, ovde smeštam različite slike ekrana vezano za citate, i drugi sadržaj koji objavljujem na društvenim mrežama.
Najčešće slikam telefonom. Kamera je odličnog kvaliteta, posebno se slika tokom dana.
Aplikaciju za sat koristim najviše kada deci moram da izmerim temperaturu gde se služim opcijom Timer. Pored toga, ovde podešavam i alarm za buđenje.
Već duže vreme ne preuzimam nove aplikacije, tako da u App store uglavnom ulazim da bi ažurirao postojeće.
Ovu aplikaciju koristim sve manje, posebno od kada postoje alternativne opcije za podešavanje airplain moda, bluetooth-a ili podešavanja osvetljenosti ekrana kroz control center. U poslednje vreme najviše je koristim da bi se zakačio na neki Wi-Fi signal.
U određenim trenucima, najkorisnija stvar koju imam na telefonu. Posebno mi je zanimljivo što je niti jedan put do sada nisam koristio u tzv. naučnom modu koji se dobija kada se telefon okrene položeno.
Aplikacija koja omogućava skeniranje dokumenata mobilnim telefonom. Ova aplikacija je deo Evernote sistema i odlično funkcionišu zajedno. Vrlo je korisna za brzo skeniranje uz odličan kvalitet skeniranih dokumenata. Nakon skeniranja sve vrlo lako možete poslati elektronskom poštom ili smestiti u Evernote. Situacija je takva da više ne korstim Evernote za pisanje beležaka, tako da sada tražim alternativu.
Sve lozinke smeštam u ovu odličnu aplikaciju. Sjajna stvar je što lozinke ne moraju da se pamte, već se direktno iz ovog programa može ulogovati. Ranije sam koristio besplatnu verziju ove aplikacije, sada koristim plaćenu tako da imam sve i na računaru.
Ovo je moja aplikacija za kalendar. Povezana je sa moja 2 kalendara koje koristim. Ima mnogo više mogućnosti od stanardne aplikacije koja dolazi sa iOS-om.
Verovatno svako ko ima pametni telefon, koristi i Viber. Ova odlična aplikacija za razmenjivanje poruka, slika i videa može da posluži i kao dobar alat za komunikaciju u okviru tima ili sa klijentima bez obzira na određene nedostatke koji postoje.
Posle višegodišnjeg korišćenja Safarija, odlučio sam se da pređem na Chrome-u i vrlo sam zadovoljan. Potpuno je sinhronizovan sa desktop verzijom tako da pamti različita podešavanja koja imam na njoj.
Aplikacije kao što su Kindle (čitanje e-kniga) i Audible (slušanje audio knjiga) sam prebacio na drugi ekran, ali je na osnovnom ekranu, Overcast (slušanje podkasta) i YouTube.
Ovo je folder u kome su smeštene sve aplikacije za pristup društvenim mrežama. To su Facebook, Messenger, Pages, Instagram , LinkedIn. Ovo su sve aplikacije koje se nalaze na ekranu iznad osnovnog reda aplikacija. U osnovnom redu se nalaze:
Aplikacija za pozivanje.
Ovo je aplikacija koju koristim za komunikaciju u okviru tima . Velikim delom je zamenila komunikaciju elektronskom poštom. Jedna od najkorisnijih stvari koju imam na telefonu.
Ovo je alat koji koristim za slanje mailova ljudima koji me prate.
Pomoću ove aplikacije pratim broj poseta na mojim sajtovima zeljkopopovic.com i edukacije.biz
Ovu aplikaciju koristim za digitalno čuvanje beležaka, kreiranje sadržaja te praćenje raznih stvari koje su mi važne u život. Na primer, sve blogove sada pišem u ovom aplikaciji.
S obzirom da više ne koristim Evernote, deo stvari koje sam radio u njemu sada radim u Google Keep-u.
Mesto gde sada čuvam dokumenta u oblaku. Iako i dalje imam dosta dokumenata na računaru, pokušaću sve vremenom da prebacim na Google Drive.
Ovu aplikaciju sada koristim za jutarnju meditaciju.
Ovu aplikaciju sam možda najviše koristio na svom telefonu. Omogućava mi je da smeštam različite stvari kao što su beleške, račune, slike i sve ostalo što mi može trebati. U poslednjih nekoliko godini događaju se problemi sa kompanijom koja je napravila Evernote pa sam odlučio da pređem na Notion.
Ovaj program sam koristio za upravljanje zadacima. Koristio sam ga na PC-ju i na telefonu. Trenutno ne koristim niti jedan program za upravljanje zadacima, ali sam najbliži tome da počnem da koristim Asana-u.
Ovu aplikaciju sam koristio da bi pratio koliko sam uspešan u sprovođenju određenih navika koje želim da sprovodim u svakodnevnom životu. Neke od navika su vežbanje, pisanje dnevnika, čitanje deci pred spavanje, rano buđenje...
Čista i vrlo popularna aplikacija za pisanje dnevnika. Poslednjih godinu dana pišem dnevnik u papirnoj formi tako da je više ne koristim, odnosno premestio sam je na drugi ekran kako bi povremeno mogao da pročitam nešto što me zanima.
Mesto gde sam ranije držao dokumenta u oblaku.
Ovu aplikaciju sam koristio za meditaciju rana. Sada koristim Head Space.
Trudim se da svaki dan odremam 20-ak minuta tokom popodneva. Ova jednostavna aplikacija mi je pomagala da istrajem u tome, ali sam vremenom prestao da je koristim.
Ovu aplikaciju sam koristio da bi pratio intervale vremena u kojima mogu da se fokusiram na ono što radim. Sada je više ne koristim.
==
Pre 3 ili 4 godine sam imao instaliranih po 50 ili više aplikacija na telefonu. Shvatio sam da mi toliki broj aplikacija samo odvraća pažnju sa najvažnijih stvari i odlučio sam da većinu uklonim sa telefona, te zadržim samo one koje su mi neophodne za rad.
Objave povezane sa temom ovog bloga: