Tehnologija
Tehnologija
Svako od nas ima veliki broj stvari koje treba da završi. Često o ovim stvarima razmišljamo kao o pojedinačnim zadacima koje treba da završimo.
Kao posledica ovakvog razmišljanja imamo situaciju da pravimo spisak zadataka koji obično predstavlja pregled svih hitnih stvari koje treba da završimo, što obično dovodi do toga da se ponašamo reaktivno najveći deo vremena.
Međutim, moguć je i drugačiji pristup koji će omogućiti da imamo proaktivan pristup i da umesto da reagujemo na hitne situacije, svakodnevno radimo na tome da imamo sve manje hitnih stvari a više stvari koje nisu hitne, a koje nas mogu približiti ostvarenju ciljeva.
Jedan od prvih koraka koje možemo da uradimo u ovom pravcu jeste da napravimo listu svih projekata na kojima radimo, te da ovaj spisak držimo stalno uz nas kako bismo ga dopunjavali ali i sebe podsetili na sve stvari koje treba da završimo.
U nastavku možete da vidite kako možete da napravite ovakav spisak i na koji način možete da ga koristite:
Postoje različite definicije projekata, a mislim da je nabolju definiciju dao Dejvid Alen, pisac klasika produktivnosti “Ključa za uspeh” koji kaže da je projekat bilo koja stvar koja zahteva više od jednog koraka da bi se završila.
Ovo znači da je odlazak kod zubara projekat kao i pisanje knjige ili građenje zgrade.
Ideja da je sve projekat određuje na koji način ćemo pristupiti toj velikoj ili maloj stvari i na koji način ćemo je završiti.
Projekat ne možemo da uradimo. Zadatak možemo da uradimo kako bismo završili projekat. Na primer, projekat popravke zuba možemo da završimo ukoliko uradimo sledeće zadatke:
Ako imamo neku stvar koju želimo da završimo, a za koju je potrebno više od jednog koraka, potreban nam je neka vrsta sistema koji ćemo primeniti da bismo je zaista i završili. Zbog toga je važno da ovakve stavri posmatramo kao projekte i da onda na svaku od njih priomenjujemo iste stvari koje će nam omogućiti da ih završimo.
Dejvid Alen kaže da svako od nas ima u svakom trenutku između 30 i 100 projekata.
Kada smo definisali šta je projekat, sledeće što možemo da uradimo jeste da napravimo listu projekata. Ovakva lista nikada nije konačna, i vremenom će se pojavljivati novi projekti na ovoj listi i naravno nestajati projekti sa liste zato što smo ih završili ili iz nekog drugog razloga.
Dakle, lista projekata je jednostavan spisak svih stavri koje želimo da završimo.
Kada razmišljamo o listi projekata treba da odgovorimo na dva pitanja:
Možemo na različite način da organizujemo spisak projekata. Možemo jednsotavno da izlistamo sve projekte, a možemo i da ih grupišemo u nekoliko kategorija.
Moj predlog je da ih grupišemo u nekoliko kategorija i na taj način učinimo listu preglednijom. Pored toga, grupisanje može da omogući da dobijemo i nove ideje za nove projekte.
Predlažem da listu grupišemo u sledeće kategorije:
Ovakav spisak možemo da napravimo na različite načine, a svako treba da primeni alat koji njemu odgovara:
Kada napravimo spisak projekata treba da ga koristimo da bismo određivali prioritete na nedeljnom i dnevnom niovu, te da bismo lakše kazali “ne” kada je to neophodno. Pored toga, treba da ga koristimo kao mesto gde smeštamo nove projekte koji se pojavljuju.
Bez obzira na to na koji način smo napravili listu projekata, ova lista treba da nam bude uvek lako dostupan tako da možemo jednostavno da joj pristupimo.
Listu projekata možemo koristiti u sledećim situacijama:
Objave povezna sa temom bloga: